هشیار روسیه استعفا افزایش سرمربی فوساتی

هشیار: روسیه استعفا افزایش سرمربی فوساتی فوتبال جام جهانی کره جنوبی سرمربی تیم سرمربی تیم ملی قطر

گت بلاگز اخبار اجتماعی فاجعه ۲۴هزار كودك بيوه

کودکان در هر جامعه ای تجسمی از آینده اند. اینکه عضو فراکسیون زنان مجلس درخواست می کند که ازدواج زیر 13 سال باید ممنوع شود، به گونه ای استفهامی اشاره به فاجعه ا

فاجعه ۲۴هزار كودك بيوه

فاجعه ۲۴هزار كودك بيوه

عبارات مهم : ازدواج

کودکان در هر جامعه ای تجسمی از آینده اند. اینکه عضو فراکسیون زنان مجلس درخواست می کند که ازدواج زیر 13 سال باید ممنوع شود، به گونه ای استفهامی اشاره به فاجعه ای دردناک دارد؛ وجود 24 هزار کودک بیوه. کودکانی که هنوز عروسک ها و ابتدایی ترین تمرین های مادرانه از آنها رها نشده، ازدواج کرده اند و هنوز از کودکی برنیامده، همسر از دست داده اند؛ بیوه شده است اند.

کودکان تصویری از آینده جامعه اند و اگرکودکان بانشاط باشند، اگر کودکان به شکل طبیعی رشد کنند و گام به گام در معرض تجربه های زیستی قرار بگیرند، آخر روزی جهت تشکیل خانواده آماده خواهند شد؛ زمانی که دیگر به آنها کودک اطلاق نمی شود. ولی اگر خانواده ای در اوج محرومیت و فقر، بنا به تنگناها و دشواری های زندگی، به اجبار کودکی را پای سفره عقد بنشانند، آیا مشکلی از پرسشها آن خانواده برطرف خواهد شد یا تنها حمل بار سنگین پرسشها را به شانه های کوچک کودک حواله می دهند؟ ازدواج کودکان لامجاله بر هزینه های اجتماعی می افزاید. ازدواج در سنین پایین با حاشیه نشینی و بزه گره می خورد و در عالی ترین حالت، اگر بتوان جهت آن حالت خوبی درنظر آورد، بارداری در سنین پایین مطرح می شود که به خطرهای بسیار اشاره دارد.

فاجعه ۲۴هزار كودك بيوه

فقر، علت العلل

در روستاها و حاشیه شهرها که به شکل آشکارتری با فقر دست و پنجه نرم می کنند، ازدواج کودکان را زیاد می توان مشاهده کرد. ازدواج، زمانی که هنوز شخصیت کودک کامل نشده و تجربه کافی جهت به دوش کشیدن تعهد زناشویی را به دست نیاورده با خطرهای متعددی همراه هست. بازیگوشی کودکانه به کنار، هنگامی که هنوز شخصیت کامل نشده، تصویر العمل او در برابر پرسشها زندگی زناشویی غیر قابل آینده نگری است و در این صورت اگر مشکلی در خانواده ایجاد شود، معلوم نیست که بشود روی توان غلبه بر مسئله کودک حساب کرد. اکنون که نماینده مجلس جهت پیگیری به مساله مهم و بسیار حساس درخواستی را مطرح کرده، باشد که راه حل، با رعایت جنبه ها و لایه های متعدد عنوان به دست آید. باید توجه داشت که اگر خانواده ای به ازدواج کودک خود رضایت می دهد، جهت سبک تر کردن بار سنگین فقر هست. طرح مجلس، باید بر این جنبه ها اشراف کافی داشته باشد و بی ارائه راه حلی بر علت های مهم چنین پدیده ای نمی توان شاهد آخر ازدواج کودکان بود.

کودکان در هر جامعه ای تجسمی از آینده اند. اینکه عضو فراکسیون زنان مجلس درخواست می کند که ازدواج زیر 13 سال باید ممنوع شود، به گونه ای استفهامی اشاره به فاجعه ا

تلاش مثبت

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: آذربایجان شرقی رتبه دوم کودک همسری در ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۵ ساله را دارد. معصومه آقاپورعلیشاهی درگفت وگو با منزل ملت، ازدواج کودکان را معضلی جدی دانست و با تاکید بر اینکه نهایت اهتمام خود را جهت تعیین وظیفه طرح زیاد کردن سن ازدواج به کار خواهیم برد، گفت: در ماده 1041 قانونی مدنی حداقل سن ازدواج در کشور 13 سال است ولی ازدواج های پایین تر از این سن نیز با اذن پدر انجام می شود.

بنابراین ما به دنبال این هستیم که بر اساس این طرح ازدواج زیر 13 سال ممنوع و حداقل سن ازدواج را به 15 سال زیاد کردن دهیم. انتظار می رود با همت مجلس و شورای نگهبان به آخر برسد. نماینده شبستر در مجلس ، با انتقاد از وجود 24 هزار بیوه زیر 18 سال در کشور نسبت به زیاد کردن این پدیده در آذربایجان شرقی هشدار داد و افزود: متاسفانه آذربایجان شرقی رتبه دوم کودک همسری در ازدواج کودکان 10 تا 15 ساله را بعد از خراسان رضوی دارد. البته محرومیت ها در روستاها نیز تاثیر زیادی در ازدواج کودکان دارد و به رغم تلاش های زیاد مجلس و اینکه 5/1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را جهت اشتغال روستایی تخصیص داده شده است داد ولی متاسفانه هنوز آبادانی روستاها با مسئله مواجه بوده و با پرسشها اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

شیطان در کمین

فاجعه ۲۴هزار كودك بيوه

مرگ همسر و بیوه شدن، بارداری در سنین پایین و طلاق بخش هایی از این معادله سخت هست. در سوی دیگر این ماجرا، شیطان هایی درکمین نشسته اند که از اوضاع شکننده این کودکان سوءاستفاده کنند. رد چنین افرادی را می توان در سخنان نماینده مجلس دید. آنجا که با انتقاد از اینکه در اغلب روستاها تنها مدرسه ابتدایی وجود دارد، تصریح کرده است: متاسفانه دختران روستایی به علت نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان مجبور به ترک تحصیل می شوند و والدین بعد از اتمام مقطع ابتدایی آنها را مجبور به ازدواج می کنند.

آقاپورعلیشاهی، نماینده مردم شبستر در مجلس دهم، افزود: فقر اقتصادی نیز تاثیر زیادی در ازدواج کودکان دارد و در این رابطه دیده شده است که بعضی خانواده تنها جهت مقداری پول و تامین هزینه زندگی دختران 9 تا 10 ساله را به ازدواج افرادی با سن بسیار اوج درمی آورند. عضو فراکسیون زنان در مجلس ادامه داد: متاسفانه در روستاهای محروم دیده شده است که بعضی افراد متمول اقدام به خرید کودکان جهت بوالهوسی و استفاده از آنان در مسیرهای غیراخلاقی مانند قاچاق مواد مخدر می کنند و در واقع در این مناطق دختران به عنوان ازدواج فروخته شده است و مورد معامله قرار می گیرند.

کودکان در هر جامعه ای تجسمی از آینده اند. اینکه عضو فراکسیون زنان مجلس درخواست می کند که ازدواج زیر 13 سال باید ممنوع شود، به گونه ای استفهامی اشاره به فاجعه ا

آرزوی بزرگ / مرتضی خبازیان

واژه های کلیدی: ازدواج | دختران | کودکان | کودکانه | خانواده | از اینکه در | نماینده مجلس | روستاهای محروم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs